A’dan Z’ye Klarnet

Klarnetin buluşu 18. Yüzyılın başlarına denk gelmektedir. Klarnetin atası Chalumeau adındaki üflemeli bir alettir. 18.yüzyılın sonlarına doğru Klarnet ilk olarak kendini oda müziğinde göstermeye başlamıştır. Chalumeau’nın yerini alarak büyük orkestralarda bos göstermiştir. Klarnet bugünkü haliyle bulunmamıştır. Her enstrümanda olduğu gibi Klarnette de tarih içerisinde değişik geliştirmeler ile eklemeler yapılarak günümüze ulaşmıştır.

klarnet-kursu-izmir-karşıyaka
Klarnet ağaç gövde ve üstüne metal aksamlarının bir araya gelmesiyle oluşan üflemeli bir çalgılıdır. Klarnetin üflemeli çalgı olması bakımından değişik tekniklerle çalınması mümkündür. Klarnet eğitiminde önemli bir yer tutan üfleme teknikleri yeri geldiğinde doğru notaya ulaşma yolunda değişikliğe gidebilen, klarnet çalmamızı kolaylaştıran, usul ve makama göre de değişkenlik gösteren bir üfleme tekniklerine sahiptir. Klarnet eğitiminde boş üflemelere yapılarak doğru sese ulaşmayı amaçlanmaktadır.

Klarnet de yapılan boş üfleyişler sayesinde hangi üfleyişin ne sonuçlar doğurduğunu, doğru üfleme tarzının deneme yanılma yoluyla bulunması kulağınızın gelişimi açısından da önemli bir yere sahiptir. Klarnet çalarken dudak ve yüz kaslarınızda gelişmeler olacaktır. Klarnet çalmadığınız zamanlarda dudak yüz kaslarınızı geliştirebilecek egzersizler yapabilirsiniz.

Şimdi Klarneti doğru üfleyebilmek için birkaç ipucu verelim. Öncelik Klarnet üflerken basınçlı bir hava çıkarmamız gerekmektedir. Basınçlı havaya ulaşabilmemiz için Klarnete ‘Tü – Tü’ hecesi ile üflememiz yeterli olacaktır. T harfi bize basıncın oluşmasına Ü harfi de basıncın devam etmesinde yardımcı olacaktır. Bu şekilde doğru basıncı klarnetinizde uygulayabilirsiniz. Klarnet de net ve temiz seslere ulaştığınız zaman uzun uzun üflemeye devam etmelisiniz. Bu şekilde üflemeleriniz zamanla oturacaktır. Ayrıca Klarnet de Tiz ve yüksek seslere ulaşabilmek için dudaklarımızda klarnete hafif bir baskı uygulamanız işinizi kolaylaştıran bir tekniği keşfetmenizin önünü açacaktır. Aynı şekilde pes sesleri çıkarmak için ise dudaklarımızı daha serbest bırakmamız gerekmektedir.

Klarnet genel olarak 5 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerin her birinin farklı işlevleri bulunmaktadır. Klarneti iyi çalabilmek için sadece iyi üflemek yeterli değil klarnetinizi iyi tanımanız gerekmektedir. Aynı marka olsalar dahi her klarnette ufak karakteristik özellikler bulunmaktadır. Klarnetin kalitesi üzerinde bulunan ağacın ve aksamın kalitesiyle doğru orantılıdır. Ağacın kalitesi arttıkça klarnetin fiyat yelpazesi de genişlemektedir. Klarnet genellik Abanoz ağacı, Gül ağacı ve diş budak ağacı gibi ağaçlardan yapılmaktadır. Ancak günümüzde değişik ağaç türlerinden daha az maliyetli Klarnetlerde bulunmaktadır.

Klarnet çalarken doğru ses çıkarmamıza yardımcı olacak bir diğer önemli etken ise oturuşurumuz ve Klarneti tutuşumuzdur. Klarneti tutarken parmaklarınızın rahat olması perdelere basarken net ve temiz basmanızı oldukça desteleyen bir etkidir. Parmaklarınızın rahatlığında başrol baş parmaklardadır. Baş parmağın doğru açıyla duruşu parmaklarınız rahatlığını sağlayacaktır. Klarnet üflerken temiz ve net sesleri uzun süreli çıkarabilmek için diyafram nefesine ihtiyaç duyacaktır. Diyaframın nefesinizi doğru bir şekilde kullanabilmek için duruşumuza da özen göstermeliyiz. Eğer ayakta çalıyor ise biraz öne eğimli çalarak, oturarak çalıyor isek yine hafif eğim oluşturarak doğru oturuşu yakalayabiliriz.

Klarnet dersi İzmir sizi müziğin büyülü dünyasına davet ediyor.

Bir Cevap Yazın