Klarnet Bakımı Nasıl Yapılır

  • Klarnet bakımı

Klarnet üflemeli bir çalgı olması bakımından nemlenme görülebilecek bir enstrümandır. Ağaçtan yapılma bir enstrüman olan klarnet her enstrüman gibi neme dayanıksızdır. İçeri yapılan üflemeler sonucunda ağızdan çıkan buhar klarnetin içinde yoğunlaşarak su olarak dışarıya çıkar. İçeride oluşan bu yoğunlaşma klarnet ağacına olumsuz etkiler yapacak bir unsurdur. Bunun için her çalmadan sonra klarneti temizlemeniz gerekmektedir.

Klarnet çalarken sadece doğru perdeye basmak doğru sesi vermekte yeterli olmaz. Pek çok önemli kriterler vardır. Bunların en önemli olanı üfleyiş tarzı olsa da klarnetin temizliği ve bakımının tam olması doğru sesi vermede oldukça önemli bir etkendir. Klarnet bakımının olmaması veya klarnete özensiz bakılması durumda seste pürüzleşme görülecektir. Bunun önüne geçmek için bakımlarını tam ve eksiksiz yapmak gerekmektedir.

Klarnet bakımının ses üzerinde etkisinin yanında klarnetin ömrü açısından da oldukça etkilidir. Klarnetin bakımı özensiz ve eksik olması durumunda enstrümanda oksitlenme görülecektir. Bu pas klarnette gittikçe yayılması durumunda hem temizlenmesi daha zor hal alacak hem de ileri safhalarda klarnet için geri dönülmez bir yol alacaktır.

Klarnet bakımı belirli periyodlardan oluşur. Bunlar günlük bakım, aylık bakım ve genel bakım olmak üzere kullanılır. Günlük bakım her çalmadan sonra yapılan, diğer bakımlara göre yapılması daha kolay ve çalan kişi tarafından kolayca yapılan bir bakımdır.  Bek bölümü ve gövdesinin içerisindeki artığın temizlenmesi, klarnetin tozunun alınması veeklem mantarlarının vazelinle yağlanması işlemlerinden oluşur.

Aylık bakım günlük bakıma göre daha ayrıntılıdır. Öncesinde günlük bakım eksiksiz uygulanır daha sonra çalgının komple sökülerek yağlanıp temizlenmesinden oluşur. Bu bakım sırasında tüm ayarla gözden geçirilir. Genellikle çalan kişi tarafından evde yapılabilen bir bakımdır. Gerekli bakım ürünlerinin temin edilmesi durumda evde kolaylıkla gerçekleştirilir.

Genel bakım oldukça kapsamlı bir bakımdır. Genellikle çalan kişi tarafından evde değil bir usta yada teknisyen tarafından atölyede gerçekleştirilir. Günlük ve aylık bakım dışından kalan bütün bakımı yapılır. Baştan aşağıya tüm vidalar, geçiş yerleri, perdeler incelenip elden geçirilir.

Klarnetçi çalgısını temiz olarak korumalı ve her zaman en iyi çalma koşulları içinde bulundurmalıdır. Tüm bu bilgiler ışığı altında çalgıların yapımı, bakımı ve korunması ayrı ayrı uzmanlık alanlarını gerektirir. Çalgılar ağaçtan yapıldığı için çok nemli veya çok kuru ortamlarda iyi ses verme özelliklerini yitirirler, yapıştırılan parçalar da ayrılabilir.

Klarnet kursu izmir aramalarında çıkan klarnet kursu sitemizi ziyaret ederek klarnet bakımıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Klarnet ve müzik dolu günler dileriz!

Bir Cevap Yazın