Klarnet Çalmak Zor Mudur ?

Millet olarak en çok sevdiğimiz enstrümanlardandır klarnet. O kadar güzel bir tonu vardır ki kimi zaman hüzünlendirir kimi zamansa keyif ve neşe verir. Ama bu hisleri yaşamamızda yer alan başrol oyuncularından bir diğeri de klarnet çalan müzisyenlerdir. Her klarnetçi kendine tarzına göre üfler enstrümanını. Biz de hayranlıkla dinleriz.

İsterseniz biraz nefesli çalgılar ailesinden olan klarneti yakından tanıyalım. Klarnetlerin kullanım alanına göre birçok türü var, Sol klarnet, Si Bemol Klarnet, La Klarnet, Mi bemol klarnet vs. diye gider de gider… Türk ve Balkan ülkelerinde yaygın olarak kullanılan klarnet türü ise G (Sol) klarnettir.

“Peki klarnet kalmak zor mudur?” Bu sorunun cevabını elbet te ki biliyorsunuz. İstedikten sonra her türlü öğreniliyor. Burada önemli olan sizin klarnet çalmaya hevesli olmanız. Çünkü her enstrümanda temel müzik kuralları geçerli ve bunları bilmeniz gerekebiliyor. Paniğe gerek yok! Klarneti nota bilmeden çalanlar bile var. Tabi ki müziğin evrensel dili olan ve diğer müzisyenlerle birlikte çalarken anlaşmanızı sağlayan notaları bilmenizi ve bastığınız her notanın ne olduğunu bilerek çalmanı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Klarneti kendi başınıza çalmayı öğrenmek çok dik bir yokuştur ve bu yüzden klarnet çalmayı bilen birinden, özel bir eğitmenden yada kurs hizmeti veren sanat merkezlerinden ders almanız sizin öğrenme yolundaki ivmenizi katlayacaktır. Unutmayın; zor olan klarnet çalmak değil, “zor” diye tabir edilen duvarları yıkmaktır.

klarnet kursu İzmir // İzmir klarnet kursu