Klarnet Egzersizleri

Klarnet Egzersizleri

Bugün sizlere, sizleri çok geliştirecek klarnet egzersizlerini derlediğimiz bir yazı hazırladık. Klarnet kursu İzmir temsilcisi olarak sizlere çok detaylı bir yazı hazırladık.

Klarnet-Egzersizleri

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır;

♦ Üflemeyi geliştirecek egzersizler

♦ Parmakları geliştirecek egzersizler

♦ İcrayı geliştirecek egzersizler


Klarnet Nedir?

Klarnet, sert ve dayanıklı ağaçlardan yapılan, gövdesi silindir biçiminde, üflemeli bir çalgı türüdür. Diğer adı gırnata olan klarnet genellikle de abanoz ve sedir ağacından yapılmaktadır. Klarnetin, sert kauçuk olan ebonitten ve metalden de yapılanları vardır.

Klarnetler; Kafalık (Bek), Fıçı (Barel), Üst gövde, Alt gövde, Kalak (Pavillon) olmak üzere beş farklı parçanın birleşmesi ile oluşur. Klarnetin gövdesinde bulunan ses deliklerini açmaya ve kapatmaya yarayan metal bir mekanizma mevcuttur. Kalak bölümü ise obuaya göre daha geniştir. Kamış parçası özenle yontulup, biçimlendirilir ve üzerine ağızlık takılır. Klarnetin kamışı tek kanatlıdır. Klarnetin üflenmesi ile titreşime geçirilen kamış, boru içindeki havayı titreştirir. Bu şekilde ses elde edilir. Klarnet, sol eli yukarıda ve sağ el aşağıya gelecek şekilde az bir eğimle aşağı doğru tutulur. Klarnetin, gürlük kontrölü açısından çok yetenekli bir çalgı olması, en önemli özelliklerinden biridir. Bir diğer özelliği ise çok kısık ve çok gür sesle çalınabilmesidir. Klarnet, çeviklik bakımından flüte çok benzemektedir.

Üflemeyi Geliştirecek Egzersizler

Üflemeyi geliştirmek için klarnet üzerindeki notaları sırasıyla uzun uzun (10 saniye) üfleyerek, tek tek geçerek çalışabilirsiniz. Her nota üzerinde 10 saniye durarak hem nefes kapasitenizi hem de dudaklarınızın duruşunu geliştirebilirsiniz.

Parmakları Geliştirecek Egzersizler

Klarnet çalarken parmaklarınız en önemli etkileri sağlar. Eğer parmaklarınızın hızlanmasını ve gelişmesini istiyorsanız mutlaka klarnet üzerindeki notaları tek tek ve hızlı bir şekilde geçmeniz gerekmektedir. Bir “Do”dan diğer “Do”ya sürekli geçiş yapıp, aynı şeklinde “Do” ya dönmeniz gerekmektedir.

İcrayı Geliştirecek Egzersizler

İcranızı geliştirmek istiyorsanız yukarıda yazmış olduğum egzersizleri her gün 1 saat çalışmalısınız. Her gün klarnet çalmalı, eğer 2 saat klarnet çalıyorsanız 1 saat egzersiz, 4 saat çalıyorsanız 2 saat egzersiz yapmalısınız. Ancak her yarım saatte bir su içme ve dinlenme molası vermelisiniz.


Klarnet kursu İzmir olarak hazırladığımız “Klarnet Egzersizleri” yazımızı beğenmiş ve yararlanmışsınızdır. Müzik ile kalın!