Klarnet Nasıl Temizlenir – Klarnet Bakım Rehberi

Enstrümanların temizliğinin yapılması, müzik aletinizden verimli bir performans elde etmeniz için çok önemlidir. Özellikle klarnet gibi bir müzik aletinin her pratikten sonra temizlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde klarnetiniz zaman içerisinde yıpranır ve enstrümanınızdan istediğiniz verimi alamamaya başlarsınız. Bu yüzden temizlik işlemine önem göstermeniz şart. Klarnet temizliği ve bakımı 3 aşamalıdır. Bunlar; günlük bakım, aylık bakım, bek bakımıdır.

Klarnet Temizliği Nasıl Yapılır?

Günlük Bakım

Bu bakımda klarnet her çalımdan sonra temizlenmeli ve bu işlem süreklilikle yapılmalıdır. Bu bakımın sürekli yapılmasıyla birlikte emin olabilirsiniz ki enstrümanınızdan daha fazla verim alacaksınız ve enstrümanınızın ömrünü uzatacaksınız. Bilindiği üzere klarnet nefesli bir müzik aletidir. Bu yüzden çalınmasıyla birlikte içerisinde nefes birikintileri oluşmaya başlamaktadır. Klarnetin içerisinde oluşan birikintiler zaman içerisinde buraya zarar vermeye başlar. Bu yüzden her çalımdan sonra klarnetin içi mutlaka bir fırça yardımıyla temizlenmeli ve fırçanın yumuşak olmasına dikkat edilmelidir. Klarnetin için temizlendikten sonra dışarısında bulunan metal bölgelerde bir toz bezi yardımıyla silinebilir.

Aylık Bakım

Günlük yapılan bakımda ağırlık temizlik üzerine olmasına rağmen bu bakım türünde ağırlık klarnetin onarımındadır. Günlük yapılan bakım işlemlerinin eksiksiz gerçekleşmesinin ardından çalgıdaki esnemiş yayların bakımı sağlanır. Bu yaylara vazelin ile yağlama işlemi gerçekleştirilir, uygun görülmesi durumunda güderi değişikliği de yapılabilir.

Bek Bakımı

Bu bölümün ayrı bir temizliği mevcuttur. Bu kısım diğer bölümlerden farklı olarak yıkanmaktadır. Ortalama olarak 5 dakika boyunca ılık ve sabunlu bir su içerisinde bekletilen bek, bu işlemin ardından durulanır ve kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra tekrar kullanımına devam edilir. Temizlik açısından önemli olan bu işlem mümkün olduğunca sıklıkla uygulanmalıdır.

Klarnet hakkında başka sorularınız varsa Klarnet Kursu İzmir sitemize tıklayabilirsiniz.