Klarnet Virtüözü Hüsnü Şenlendirici Kimdir?

Klarnet Virtüözü Hüsnü Şenlendirici Kimdir?

Bugün sizlere klarnet virtüözü olan Hüsnü Şenlendirici’nin hayatı konusunda İzmir klarnet kursu temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağlayacağımız bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra klarnet virtüözü olan Hüsnü Şenlendirici’nin hayatı konusunda aklınızda hiç bir soru işareti kalmayacağından eminiz.

Klarnet-Virtüözü-Hüsnü-Şenlendirici-Kimdir

Bu yazıda bulabileceğiniz konu başlıkları şunlardır;
– Klarnet Virtüözü Hüsnü Şenlendirici Kimdir?
Dilerseniz sizler için detaylı bilgiler ve araştırmalar dahilinde hazırladığımız “Klarnet Virtüözü Hüsnü Şenlendirici Kimdir?” isimli yazımıza geçiş yapalım.


Klarnet Virtüözü Hüsnü Şenlendirici Kimdir?

Klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici 15 Mart 1976 tarihinde Bergama, İzmir’da doğdu. 5 yaşında klarnet çalmaya başladı. 1990 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Çalgı Eğitim Bölümü’ne girdi, iki yıl sonra okuldan ayrıldı. Vurmalı çalgılar ustası Okay Temiz’in o yıllardaki “Magnetic Band” grubu ile çalmaya başlayan Hüsnü, grupla birlikte yüzlerce festivalde Türkiye’yi temsil etti. Aynı zamanda, babası Ergun Şenlendirici’nin altı kişilik grubu Laço ile yurtdışında birçok önemli festivale de katıldı.

1996 yılında, askerdeyken Pozitif’ten gelen teklif sonrası New York’lu acid jazz, funk topluluğu Brooklyn Funk Essentials ile ortak bir albüm ve konser yapmak amacıyla Türk Müziğine özgü enstrümanlardan oluşan 13 kişilik Laço Tayfa’sını kurdu.

2000 yılında ise ilk solo albümü “Bergama Gaydası”nı Doublemoon etiketiyle çıkardı. “Bergama Gaydası”, Traditional Crossroads tarafından tüm dünyada dağıtıldı. Ardından yurtiçi ve yurtdışı konserleri geldi.

Laço Tayfa grubundan bağımsız olarak da çalışmalar yürüten Hüsnü Şenlendirici, T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla 2002 yılında gerçekleşen ‘Anadolu Güneşi’ projesi kapsamında Lütfi Kırdar Salonu’nda Kubat ve Belkıs Akkale’ye Senfoni Orkestrası’na eşlik etti. Ayrıca Aya İrini’de Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası ile ve Adana Senfoni Orkestrası ile solist olarak konserler verdi.

Şenlendirici çeşitli TV dizi, film ve reklam müziklerine de imzasını attı. “Kent-Olips” reklam müziği, “Biz Size Aşık Olduk” bunlardan birkaçıdır.

Hüsnü Şenlendirici “Dünya altın klarnet” ödülünün de sahibidir.


Bugün sizlere keman konusunda klarnet kursu İzmir temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağladığımız bir yazı hazırlamıştık, umarız bu yazıdan memnun kalmış ve bilgilenmişsinizdir.