Klarnetin Ortaya Çıkışı

Klarnet, üflemeli çalgı çeşitlerinden bir tanesidir. Genel olarak ham maddesi abanoz ağacıdır. Klarnetin ilk olarak nerde ne zaman ortaya çıktığı bilinmemektedir. Ancak yapılan çalışmalar sonucu klarnetin çok eski olduğu ilkel toplumlar tarafından dahi kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Klarnetin tarihi hakkında bizi tamamıyla aydınlatacak bir veri elimizde bulunmasa da klarnetin Mozart’dan öncede kullanıldığı netlik kazanmıştır. Çok eski toplumlarda özellikle de İslam ülkelerinde Klarnetin atası olduğu tahmin edilen bir takım müzik aletleri bulunmaktadır. Özellikle İ.Ö  2700‘ lü senelerde Antik mısırda ortaya çıkan ‘’mmt’’ ve Afrikada keşfedilen  ‘’Zummara’’ isimli çalgı türlerinin klarnete benzerlikleri nedeni ile pek çok müzik insanı tarafından klarnetin atası olduğu belirtilmektedir.

Özellikle Suudi arabistan tarafından icat edilen ve batı dünyasının da büyük ilgi gösterdiği chalumeau adlı çalgı türü klarnetin atası olarak kabul edilmektedir. Chalumeau fransızca bir sözcük olmakla birlikte anlamı ‘’ufak kamıştır’’. Chalumeau’nun ne anlama geldiği hakkında bir başka görüşe göre ise chalumeau flüt üretimine maddi kaynak sağlayan 17. Yüzyılda yaşamış bir Fransız ailenin adıdır. Ancak bu kelimeye 13.yüzyıllarda da rastlandığı için bu tez pek çok müzik insanı tarafından kabul görmemektedir.

Chulameau’nun zaman içerisinde klarnet haline gelmesinde Johann Christoph Denner ve oğlu Jacon Denner payı son derece büyüktür. Jacob Denner 17. Yüzyılda Almanya da yaşamış olan bir flüt üretim merkezinin sahibidir. Denner chalumeau üzerinde bulunan perdeleri adlandırarak çalgı da yeni perdeler oluşmasını sağlamıştır. Denner’in yaptığı en önemli katkılardan bir taneside çalgı üzerinde bulunan ince seslerin çok daha kolay bir şekilde elde edilmesinde büyük faydalar sağlayan bir takım yapılar keşfetmesidir.  Bunlardan biri olan ‘’bek’’ klarnet üzerinde rezonansı sağlayan en önemli yapılardan biridir.

Bir cevap yazın