Yeni Başlayanlar İçin Klarnet Egzersizleri Nelerdir?

Klarnet, öğrenme sürecinde çok çalışılması ve egzersizlerin düzenli yapılması gereken bir enstrümandır. Başlangıç seviyesinde ve ileri seviyelerde egzersizler değişecek ve klarnet hakimiyetiniz arttıkça bu egzersizler size kolay gelmeye başlayacaktır. Klarnet Kursu İzmir olarak bu yazımızda başlangıç seviyesi klarnet egzersizlerini anlatacağız.

Başlangıç Seviyesi Klarnet Egzersizleri

Başlangıç seviyesinde amacınız parmaklarınızı hızlandırmak ve klarnete hakim olmaktır. Öncelikle hocanızın verdiği egzersizleri eksiksiz uygulamalısınız. İlk egzersizde mi ve fa diyez notalarına arka arkaya devamlı basmalısınız. Bu sayede serçe parmağınızın hakimiyeti artacaktır. Serçe parmak güçsüz bir parmak olduğu için bu egzersiz çok önemlidir.

İkinci alıştırmada do – re – re diyez – mi notalarına basmalısınız. Yüzük parmak ortanca parmak ve işaret parmağının hakimiyetini arttırmak için çok başarılı bir egzersizdir.

Bu egzersizde sol – la – la diyez notalarına basmalısınız. Farklı parmaklarla basarak deneyebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

Başlangıç seviyesinin en temel egzersizleri bunlardır. Bu alıştırmaları ve eğitmeninizin verdiği çalışmaları düzenli olarak yaparsanız klarnette ilerleme kat ettiğinizi kendiniz de fark edeceksinizdir. Unutmayın klarnet bol bol çalışma gerektiren bir enstrümandır.

Klarnet Dersi İzmir olarak bu yazımızda klarnet egzersizleri hakkında bilgi verdik. Merak ettikleriniz için diğer yazılarımızı okuyabilir ya da bize ulaşabilirsiniz.